Second night of 2016 Canadian Screen Awards recognizes more talent

The Book of Negroes poster

As the long-awaited televised gala for the 2016 Canadian Screen Awards approaches, more prizes are being handed out.

The best in news and sports, documentary, lifestyle and reality and digital media were honored on Tuesday, while last night’s ceremony turned the spotlight on Canada’s top drama, children’s or youth and comedy and variety programming.

Of the 49 awards distributed at Toronto’s Westin Harbour Castle, the CBC miniseries The Book of Negroes walked away the big winner. It earned nine CSAs, including Best Performance by an Actor in a Leading Role (Lyriq Bent), Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series (Shailyn Pierre-Dixon) and Best Direction in a Dramatic Program or Limited Series (Clement Virgo).

The CBC hit comedy Schitt’s Creek also paddled its way to victory, as it was awarded Best Direction in a Comedy Program or Series (Paul Fox), Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series (Chris Elliott) and Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series (Emily Hampshire).

Orphan Black, the popular sci-fi series, picked up five wins while the enduring Degrassi nabbed four.

The ceremony was hosted by comedian Steve Patterson.

~Matthew Pariselli

Full list of last night’s CSA winners:

Best Achievement in Casting

19-2 – “School”

Bravo! (Bell Media)

Robin D. Cook, Andrea Kenyon, Randi Wells, Marissa Richmond

Best Achievement in Make-Up

Orphan Black – “Ruthless in Purpose, and Insidious in Method”

Space (Bell Media)

Stephen Lynch, Sandy Sokolowski

Best Animated Program or Series

Rocket Monkeys

Teletoon (Corus Entertainment)

(Breakthrough Entertainment)

Ira Levy, Peter Williamson, Joan Lambur, Mark Evestaff, Dan Abdo, Michael Feder, Jason Patterson, Mauro Casalese

Best Children’s or Youth Fiction Program or Series

Degrassi

MTV (Bell Media)

(Epitome Pictures Inc.)

Linda Schuyler, Stephen Stohn, Sarah Glinski, Matt Huether, Stephanie Williams, Stefan Brogren

Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series

Finding Stuff Out

TVO (TVO)

(Apartment 11 Productions Inc.)

Jonathan Finkelstein, Jean-Louis Coté

Best Costume Design

The Book of Negroes

CBC (CBC)

(Entertainment One)

Kate Carin

Best Cross-Platform Project – Children’s and Youth

Gaming Show Interactive

(Secret Location, Banger Films, DHX Media)

Pietro Gagliano, Ryan Andal, Kathryn Rawson, Todd Feaver, Jesse Shamata

Best Cross-Platform Project – Fiction

The Book of Negroes Interactive

(Secret Location, Conquering Lion, Entertainment One, CBC)

James Milward, Ryan Andal, Kathryn Rawson, Allen Martin, Damon D’Oliveira

Best Direction in a Children’s or Youth Program or Series

Degrassi – “Finally, Part 2”

MTV (Bell Media)

Phil Earnshaw

Best Direction in a Comedy Program or Series

Schitt’s Creek – “The Cabin”

CBC (CBC)

Paul Fox

Best Direction in a Dramatic Program or Limited Series

The Book of Negroes

CBC (CBC)

Clement Virgo

Best Direction in a Dramatic Series

19-2 – “School”

Bravo! (Bell Media)

(Sphere Media Plus)

Daniel Grou (Podz)

Best Direction in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

2015 Pan Am Games Opening Ceremony

CBC (CBC)

Shelagh O’Brien

Best Direction in an Animated Program or Series

PAW Patrol – “Pups Save a Talent Show / Pups Save the Corn Roast”

TVO (TVO)

Jamie Whitney

Best Host in a Pre-school, Children’s or Youth Program or Series

Finding Stuff Out – “Poop”

TVO (TVO)

Harrison Houde

Best Host in a Variety, Lifestyle, Reality/Competition, or Talk Program or Series

The Amazing Race Canada – “Man I’ve Got a Big Butt”

CTV (Bell Media)

Jon Montgomery

Best Music Program or Series

We Day 2014

MTV (Bell Media)

(Bell Media)

Sheila Sullivan, John Kampilis, Ken Katigbak

Best Original Music Score for a Program

The Book of Negroes

CBC (CBC)

(Entertainment One)

Philip Miller

Best Original Music Score for a Series

Orphan Black – “Certain Agony of the Battlefield”

Space (Bell Media)

Trevor Yuile

Best Original Program or Series Produced for Digital Media – Fiction

Carmilla

(Shaftesbury / Smokebomb)

Jay Bennett, Steph Ouaknine, Kaaren Whitney-Vernon, Christina Jennings, Denise Darroch, Carrie Hayden

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

X Company – “Walk With the Devil / Into the Fire”

CBC (CBC)

Torben Liebrecht

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Schitt’s Creek – “Honeymoon / Surprise Party”

CBC (CBC)

Chris Elliott

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

The Book of Negroes

CBC (CBC)

Lyriq Bent

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

The Book of Negroes

CBC (CBC)

Shailyn Pierre-Dixon

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Schitt’s Creek – “Our Cup Runneth Over / Carl’s Funeral”

CBC (CBC)

Emily Hampshire

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

The Book of Negroes

CBC (CBC)

Aunjanue Ellis

Best Performance in a Children’s or Youth Program or Series

Degrassi – “Give Me One Reason”

MTV (Bell Media)

Aislinn Paul

Best Performance in a Guest Role, Dramatic Series

Remedy – “Playing Doctor Conner”

Global (Shaw Media)

Christine Horne

Best Performance in a Program or Series Produced for Digital Media

Saving Hope: Psychic Healing

(Entertainment One, ICF Films)

Michelle Nolden

Best Performance in an Animated Program or Series

Numb Chucks – “From Dusk Till Dawn”

YTV (Corus Entertainment)

Julie Lemieux

Best Performing Arts Program

King Lear

CBC (CBC)

(Melbar Entertainment Group)

Barry Avrich, Susan Edwards, Anita Gaffney, Michael Levine

Best Photography in a Comedy Program or Series

Schitt’s Creek – “Honeymoon”

CBC (CBC)

Gerald Packer

Best Photography in a Dramatic Program or Series

Orphan Black – “Certain Agony of the Battlefield Space”

(Bell Media)

Aaron Morton

Best Photography in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

Sunnyside – “Top Hat City”

(Rogers Media)

D. Gregor Hagey

Best Picture Editing in a Comedy Program or Series

Schitt’s Creek – “Surprise Party”

CBC (CBC)

James Bredin

Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series

Orphan Black – “Newer Elements of Our Defence Space”

(Bell Media)

Matthew Anas

Best Picture Editing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

Rick Mercer Report – “Episode Three”

CBC (CBC)

Allan Maclean, Miles Davren

Best Pre-School Program or Series

Odd Squad

TVO (TVO)

(Sinking Ship Entertainment)

J.J. Johnson, Blair Powers, Tim McKeon, Paul Siefken, Adam Peltzman, Matthew J.R. Bishop, Georgina Lopez

Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series

The Book of Negroes

CBC (CBC)

Jason Clarke, Ian Greig, Robert van de Coolwyk, Brian Glaser, Renee Filipova

Best Sound in a Comedy or Dramatic Program or Series

The Book of Negroes

CBC (CBC)

Derek Mansveldt, David Rose, David McCallum, Martin Gwynn Jones, Joe Mancuso, Steve Hammond, Erik Culp, Frank Morrone, Scott Shepherd, Alexander Rosborough

Best Sound in a Variety or Animated Program or Series

2015 Pan Am Games Opening Ceremony

CBC (CBC) (CBC)

Antonio Montano, Michael Nunan, Andrew Roberts, Kent Ford, Mark Vreeken

Best Variety or Sketch Comedy Program or Series

Rick Mercer Report

CBC (CBC)

(Island Edge Inc.)

Gerald Lunz, Rick Mercer, Tom Stanley

Best Visual Effects

Vikings – “To The Gates!”

History Channel Canada

(Shaw Media)

Dennis Berardi, Dominic Remane, Michael Borrett, Ovidiu Cinazan, Paul Wishart, Jeremy Dineen, Engin Arslan, Ken MacKenzie, Bill Halliday, Leann Harvey, Maria Gordon, Julian Parry

Best Writing in a Children’s or Youth Program or Series

Degrassi – “Give Me One Reason”

MTV (Bell Media)

Matt Huether

Best Writing in a Comedy Program or Series

Schitt’s Creek – “Honeymoon”

CBC (CBC)

Daniel Levy

Best Writing in a Dramatic Program or Limited Series

The Book of Negroes

CBC (CBC)

Clement Virgo, Lawrence Hill

Best Writing in a Dramatic Series

Orphan Black – “Scarred by Many Past Frustrations”

Space (Bell Media)

Alex Levine

Best Writing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

Rick Mercer Report – “Episode Eleven”

CBC (CBC)

Rick Mercer, Rick Currie, Greg Eckler, Chris Finn, Tim Steeves, George Westerholm

Best Writing in an Animated Program or Series

Numb Chucks – “As the Worm Turns”

YTV (Corus Entertainment)

Mark Steinberg

Share this article:

Comments & Discussion

  1. There are no comments yet, why not be the first?

Join The Conversation:

Similar Articles

Trending Articles

Current Poll

  • Who's your favorite Australian actor?

    View Results

    Loading ... Loading ...

You Might Also Like


Close Menu